Jakiś czas temu dostałam w prezencie urodzinowym szybkowar i przyznam się szczerze, że zabieram się za niego jak pies do jeża. Na blogu opublikowałam dopiero jeden przepis z jego użyciem – zupę dyniową z kurczakiem i makaronem, jednak mam nadzieję, że przekonam się do niego w szerszym zakresie. Jest jednak przepis, dla którego szybkowar jest dla mnie niezastąpiony – bulion drobiowy. Na początku mojej drogi z gotowaniem i blogowaniem korzystałam z przepisu autorstwa Gordona Ramsaya (tutaj) i wciąż polecam go osobom nieposiadającym szybkowara. Bulion z szybkowaru ma jednak tą przewagę, że robi się go w niecałą godzinę (z przygotowaniem składników), a jest zdecydowanie bardziej skoncentrowany i aromatyczny. Jest doskonałym i niezbędnym dodatkiem do każdej zupy i sosu. Polecam!
Scroll down for recipe in English
Bulion drobiowy z szybkowaru
(2,5 litra)
Składniki:
- 1 łyżka oleju rzepakowego
- 1,3 kg porcji rosołowych z kurczaka
- 1 średnia cebula, nieobrana, pokrojona w ćwiartki
- 12 szklanek wody
- 2 duże ząbki czosnku, lekko rozgniecione płaską stroną noża
- 1 duża marchewka, nieobrana, ale dobrze wyszczotkowana, pokrojona w 5 cm kawałki
- 1 łyżeczka soli
- 1/4 łyżeczki całych ziarenek pieprzu czarnego
- 2 liście laurowe
Przygotowanie:
- W garnku szybkowara rozgrzej na średnim ogniu olej. Włóż kurczaka układając go w jednej warstwie i podsmaż z każdej strony do lekkiego zarumienienia. Wyjmij podsmażone części i włóż kolejne. Kurczak nie ma być całkowicie usmażony, tylko lekko zarumieniony.
- Po wyjęciu kurczaka z garnka, włóż cebulę i zarumień z każdej strony.
- Następnie wlej kilka szklanek wody i zeskrob drewnianą łyżką wszelkie przysmażone kawałki z dna garnka, po czym wlej resztę wody i włóż kurczaka, czosnek, marchewkę, sól, pieprz i liście laurowe.
- Przykryj garnek pokrywką szybkowarową i dokładnie ją „zamknij”. Zwiększ ogień do największego, tak by wytworzyło się odpowiednie ciśnienie w środku (u mnie jest sygnał dźwiękowy), może to potrwać 10-15 minut. Po tym sygnale zmniejsz ogień do najmniejszego i gotuj przez kolejne 45 minut. Po tym czasie zdejmij szybkowar z ognia i powoli spuść całą parę (ok. 10-15 minut).
- Na dużej misce lub innym garnku umieść sitko i przecedź bulion. Wyrzuć wszystkie jego pozostałości.
- Bulion jest już gotowy do użycia, jeśli chcesz go zamrozić, pozwól mu ostygnąć, przelej do odpowiednich pojemników, opisz i włóż do zamrażarki.
English version
Pressure cooker chicken stock
(2,5 liters)
Ingredients:
- 1 tablespoon canola oil
- 1,3 kg chicken parts
- 1 medium onion, trimmed and quartered but not peeled
- 12 cups water
- 2 large cloves garlic, lightly smashed
- 1 large carrot, unpeeled but well scrubbed and cut into 5 cm chunks
- 1 teaspoon salt
- 1/4 teaspoon whole black peppercorns
- 2 bay leaves
Preparation:
- Heat the oil in the pot of your pressure cooker over medium heat. Add the chicken in a single layer and cook until lightly golden on all sides. All the chicken may not fit into the pot, so remove pieces as they are done, replacing them with a fresh raw piece.
- As you remove the browned chicken pieces from the pot, replace them with the onion quarters to brown them slightly. Adjust the heat to avoid burning any bits left on the bottom of the pot. Again, you do not want to cook the onions all the way through but just brown them.
- When the onions are browned, add a few cups of the water and scrape up any browned bits from the bottom of the pan. Add the remaining water, chicken, garlic, carrots, salt, peppercorns, and bay leaves.
- Cover and secure the lid. Raise the heat to high and bring the pot up to full pressure. This may take about 10-15 minutes. When your pot indicates that it’s at full pressure, lower the heat to maintain pressure and start timing. Cook for 45 minutes. After 45 minutes, turn off the burner and allow the pot to release pressure naturally. This will take about 10-15 minutes.
- Place the sieve or colander over a large bowl and line with cheesecloth. Carefully ladle the stock into the colander and strain. Discard the solids.
- Allow the stock to cool and it’s ready for use, or ladle it into storage containers, label and freeze.
Enjoy!
Michał says
Bulion najlepiej mrozić w woreczkach do lodu. Wtedy mamy własne, mrożone kostki rosołowe, które są bardzo wygodne i można je później wykorzystać do sosów, zup itd.
Dzi says
Popieram, sama praktykuję:)
Wioleta says
Ile takich kostek wrzucacie na litr wody?
Kasia says
Olej rzepakowy koniecznie zastąpić innym zdrowym tłuszczem.
Dzi says
teraz, po latach, podpisuję się obiema rękami.