Tematem bento interesuję się od jakiegoś czasu. Przeglądając Kukbuka znowu natknęłam się na ten temat i w efekcie sprawiłam sobie i mojej drugiej połówce w ramach prezentu gwiazdkowego:)Aby przybliżyć Wam historię bento znalazłam na tej stronie następujące opracowanie:
Co to jest bento?
W japońskiej tradycji bento oznacza pakowanie jedzenia w postaci małych przekąsek, tak by zajmowało ono jak najmniej miejsca, było łatwo je ze sobą zabrać, a potem zjeść. Według tej definicji bento oznacza zarówno opakowanie, np. torebkę na śniadanie, pudełko albo pojemnik, ale również jego zawartość, a zatem kanapki, przekąski, drugie śniadanie itp. Panuje opinia, że pojęcie to wymyślił komendant Odo Nobunaga (1584-1632), który tak nazwał racjonowane posiłki wydawane żołnierzom.
Historia bento
W Japonii bento ma długą historię, sięgającą aż V wieku. Pierwsze pojemniki bento stanowiły rury z bambusa, które poza swoją praktyczną funkcją miały mieć działanie antyseptyczne. Niedługo potem zaczęto używać małych, bardzo prostych, drewnianych pudełek, które często wyrzucano po posiłku spożywanym podczas polowania, prac w polu czy walk z wrogiem.
Od XV wieku pojemniki bento zaczęły coraz bardziej zyskiwać na popularności. W zależności od celu podróży powstawały najróżniejsze jego formy, a lakierowane, często podzielone przegródkami, drewniane pudełka podawano zarówno w teatrze, jak i podczas ceremonii picia herbaty czy nawet uroczystości pogrzebowych.
Jakie pudełka bento są dostępne w dzisiejszych czasach?
Obecnie trudno sobie wyobrazić sobie codzienne życie w Japonii bez bento. Poza tradycyjnymi, japońskimi pojemnikami bento pojawiły się już pojemniki dostosowane do potrzeb i oczekiwań zachodnich konsumentów – zarówno pod kątem zawartości, jak i sposobu jej pakowania.
Współczesny Japończyk może kupić pojemnik bento wraz z zawartością niemal wszędzie – w domu handlowym, w restauracji czy w supermarkecie. Możliwość tak dużego wyboru pojemników bento zawdzięcza się w dużej mierze Japonkom, które coraz częściej pracują poza domem.
Nowoczesne pudełka bento są produkowane z drewna, aluminium lub tworzyw sztucznych. Przeważnie ich wnętrze jest podzielone na części – zarówno w poziomie, jak i w pionie. Bento zmieniają się zgodnie z obowiązującymi trendami, co sprawia, że ich oferta jest niesamowicie bogata i zróżnicowana. Dostępne są zatem proste pudełeczka bento dla małych dzieci, jak i czteropiętrowe pojemniki na prowiant na rodzinną wycieczkę. Niektóre bento są nawet przystosowane do transportu gorącej zupy – posiadają bowiem termoizolacyjne ścianki i szczelne zamknięcie.
Na co należy zwrócić uwagę przyrządzając zawartość pojemnika bento?
Podczas przyrządzania bento trzeba pamiętać o kilku tradycyjnych zasadach, szczególnie gdy szykuje się posiłek dla dziecka. Oto one:
- Jedzenie ma być łatwe do skonsumowania.
- Do jedzenia mogą posłużyć pałeczki, małe sztućce lub palce.
- Porcje powinny być małe.
- Dzieciom warto przemycać w małych ilościach jedzenie, którego nie lubią albo jeszcze nie próbowały, by miały okazję go zakosztować.
- Posiłek w bento powinien wyglądać apetycznie i być ładnie podany.
- Dekoracje powinny być zrobione z samego jedzenia albo przeważnie pochodzić z natury.
- Posiłek bento powinien być przyrządzany ręcznie – dotyczy to jego przygotowania oraz pakowania.
- Poszczególne składniki posiłku bento powinny być podzielone na małe kęsy i spakowane możliwie ciasno, by nie pozostawała wolna przestrzeń między nimi. Należy zwracać uwagę na kontrastowe kompozycje barw, form i konsystencji – tak na przykład zielone składniki posiłku powinny znajdować się obok żółtych, miękkie obok twardych, a okrągłe w rogu pudełka.Im posiłek bento jest bardziej naturalny, tym lepiej. Osobną kwestią jest dekoracyjność posiłku, albowiem bento stało się prawdziwą sztuką, w której wykorzystuje się artykuły spożywcze, ale także kwiaty i liście i inne dekoracje.
Dlaczego pudełka bento są takie małe?
Europejczykom pojemniki bento wydają się często bardzo małe. Warto jednak wiedzieć, że Japończycy jedzą nie tylko elegancko, ale i są również i w tym bardzo powściągliwi. Według zaleceń japońskiej komisji do spraw żywienia, pakując jedzenie do pojemnika bento, powinno się zachować proporcje: „3:2:1”, co oznacza, że należy zapakować trzy części ryżu lub makaronu, dwie części owoców i warzyw oraz jedną część mięsa, ryby lub tofu. Proponowane grupy produktów powinny mieć odpowiednią objętość i wartość energetyczną, co oznacza, że na przykład pudełko o objętości 750 mililitrów powinno mieścić w sobie żywność o wartości energetycznej 750 kcal. Zapewne z tego właśnie powodu producenci pudełek bento często umieszczają na spodzie zamiast rozmiarów pudełka jedynie jego pojemność wyrażoną w mililitrach.
Należy także podkreślić, że bento to rozwiązanie bardzo ekologiczne ze względu na formę przenoszenia posiłków ( jeden pojemnik a nie woreczki foliowe), ale także ze względu na problem wyrzucania jedzenia na świecie. W Japonii tradycyjnie przygotowuje się zawartość bento z tego co zostało po obiedzie z dnia poprzedniego, zamraża się też małe porcje różnych posiłków właśnie z myślą o bento.
Przygotowanie bento jest całą sztuką, są zazwyczaj bardzo kolorowe z bardzo małymi a różnorodnymi porcyjkami jedzenia. Ja na swój pierwszy raz przygotowałam sałatkę z grillowanym kurczakiem z sosem miodowo musztardowym-może nie jest to posiłek typowy dla bento, ale na pewno zdrowy:).
Bento z sałatką z grillowanym kurczakiem w sosie miodowo-musztardowym (2 porcje)
Składniki kurczak:
- 2 piersi kurczaka bez kości i skóry
- olej
- sól, pieprz i wędzona papryka
Przygotowanie:
- Piersi kurczaka myjemy, osuszamy papierowymi ręcznikami i nacieramy solą, pieprzem i papryką.
- Rozgrzewamy patelnię grillową, nacieramy jej powierzchnię cienką warstwą oleju, najlepiej nasączonym ręcznikiem papierowym.
- Grillujemy na średnim ogniu do osiągnięcia temperatury wewnętrznej mięsa ok. 70 oC (posługuję się termometrem kuchennym).
- Następnie odkładamy mięso w ciepłe miejsce na kilka minut aby odpoczęło i ostygło.
- Kroimy piersi w plasterki przed wyłożeniem na sałatę.
Składniki na sałatę z sosem miodowo-musztardowym:
- mix sałat (zgodnie z upodobaniami, ja miałam roszponkę, rukolę i sałatę lodową)
Sos ( 4-6 porcji – zawsze robię trochę więcej bo bardzo dobrze przechowuje się w lodówce):
- 9 łyżek oliwy extra vergine
- 3 łyżki octu winnego ( ja dałam z białego wina)
- 1 płaska łyżeczka musztardy dijońskiej
- 2 łyżeczki płynnego miodu
- sól, pieprz
Oczywiście proporcje składników można modyfikować pod kątem własnych upodobań. Ja czasami dodaję jeszcze ząbek czosnku i natkę pietruszki.
Przygotowanie:
- Sałatę rozkładamy w każdym bento na dno.
- Miód, musztardę i ocet wymieszaj trzepaczką, dodaj sól i pieprz do smaku.
- Następnie cały czas mieszając trzepaczką powoli wlewaj oliwę, aż sos osiągnie konsystencję emulsji.
- Przełóż kurczaka na sałatę a sos wlej do specjalnych pojemników dołączonych do bento.
[…] farsz z kaczki, warzyw i wiśni duszony w winie.Podałam je na sałatce z kapusty pekińskiej i vinegrette miodowo-musztardowym, pycha! Danie to można podawać także jako przystawkę. Gdy chcemy zrobić je w tygodniu po […]