Po raz kolejny miałam ogromną przyjemność uczestnictwa w warsztatach kulinarnych „Mój Ulubiony – na słodko i słono”. Tym razem bohaterami spotkania były produkty Spółdzielni Dostawców Mleka „Wieluń”, która ma ponad 70 letnie doświadczenie w tej branży!
Mieliśmy do dyspozycji całą gamę ich produktów, które zachwyciły nas swoją jakością i naturalnością, a co najważniejsze brakiem chemicznych dodatków.
Tym razem warsztaty odbyły się w studiu kulinarnym Smolna 8 Studio w Warszawie, gdzie widok z okien na 18 piętrze za każdym razem zapiera dech w piersiach!
Warsztaty poprowadziła przesympatyczna Oliwia Bernady, Chef kuchni Restauracji Hotelu 511 i uczestniczka obecnego Top Chef 6.
Jak zwykle po wstępnym powitaniu, zabraliśmy się do dzieła. Zostaliśmy podzieleni na grupy i każda miała przygotować inne pyszności.
Takim też sposobem przygotowaliśmy następujące potrawy:
- Dorsz pod kruszonką z wędzonej ryby i razowego chleba podawany z risotto i sosem oraz marynowanymi brukselkami
Czas przygotowania 50 min. 2 porcje
Składniki:
- 400 g polędwicy z dorsza
- 150 g wędzonego jesiotra z Jury
- 150 g czerstwego razowego chleba
- 100 g masła
- 100 g twarożku „Mój ulubiony”
- mały pęczek koperku
- mały pęczek natki pietruszki
Sos
- 200 g twarożku „Mój ulubiony”
- 100 ml soku z pomarańczy
- 50 ml whiskey
- szczypta soli
Risotto
- 1 duży brokuł
- 150 ml bulionu warzywnego
- 100 g twarożku „Mój Ulubiony”
- 50 g parmezanu
- sok z połowy limonki
- sól i pieprz
- 2 łyżki oliwy
- 1 ząbek czosnku
Marynowane brukselki
- 10 brukselek
- dwie łyżki soku z limonki
- łyżka miodu
- szczypta cynamonu
Przygotowanie:
Masło mocno chłodzimy, chleb kroimy w drobną kostkę, zioła (koperek, natkę pietruszki) osuszamy i szatkujemy. Do dużej miski wkładamy twarożek, zioła (koperek, natka pietruszki) obraną i pokrojona rybę wędzoną, pokrojony chleb i pokrojone na drobne kawałki zimne masło, dodajemy szczyptę soli i pieprzu i wyrabiamy kruszonkę. Polędwicę z dorsza myjemy, osuszamy i delikatnie solimy. Układamy w wysmarowanym masłem naczyniu, posypujemy kruszonką i pieczemy w temp 160 ̊ C 17 minut. Brokuł myjemy i szatkujemy bardzo drobno same różyczki (bez głąba). Na patelnię wlewamy oliwę, rozgrzewamy, podsmażamy ząbek czosnku i drobno posiekane brokuły. Tak podsmażone brokuły zalewamy bulionem, dusimy 5 min i dodajemy sok z limonki, twarożek „Mój ulubiony” i parmezan. Całość doprawiamy do smaku solą i odrobiną miodu. Brukselki dzielimy na listki, solimy i odstawiamy na 10 min. Po upływie tego czasu do brukselek dodajemy miód, sok z limonki i cynamon. Zostawiamy w chłodnym miejscu na ok 30 min. Twarożek ” Mój ulubiony” mieszamy z sokiem z pomarańczy i whiskey, doprawiamy solą. Dorsza serwujemy na risotto.
- Mus z białych szparagów, twarożku „Mój ulubiony” i białej czekolady
Czas przygotowania 70 min. 4 porcje
Składniki:
- 100 g twarożku ” Mój ulubiony”
- 100 g białej czekolady
- 100 ml śmietanki 36%
- pół pęczka białych szparagów
- 2 zielone szparagi
- 75 g cukru
- 50 ml wody
- szczypta soli
Przygotowanie:
Białe szparagi obieramy, myjemy, kroimy na małe kawałki. W rondlu zagotowujemy wodę, solimy ją i gotujemy szparagi na średnim ogniu do miękkości ok 15 min. Odcedzamy, studzimy i blendujemy. Jeśli masa nie jest jedwabiście gładka przecieramy mus przez sitko. Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej umieszczając miseczkę z połamaną czekoladą na garnuszku z gorąca wodą, mieszamy do całkowitego rozpuszczenia. Śmietankę ubijamy, łączymy z twarożkiem, musem ze szparagów i ostudzoną, rozpuszczoną czekoladą. W rondelku zagotowujemy wodę, dodajemy cukier i gotujemy do uzyskania konsystencji gęstego syropu. Zielone szparagi oczyszczamy, myjemy i kroimy w cienkie wstążki lub plasterki, zanurzamy w syropie i gotujemy w nim, po czym wyjmujemy i studzimy. Mus wykładamy na talerze i dekorujemy zielonymi szparagami.
- Pieczone przepiórki z sosem na cydrze z broccolini i podkiszoną rzepą arbuzową
Czas przygotowania: 1,5 h 4 porcje
Składniki:
- 2 tuszki przepiórki
- 1 łyżka startego imbiru
- 200 ml soku jabłkowego
- sól
- ostra papryka
- łyżeczka miodu
- 300 g twarożku „Mój ulubiony”
- 100 ml cydru
- 200 g masła
- 200 g broccolini
- 1 rzepa arbuzowa
- 1 ząbek czosnku
- 1 ziarenko kardamonu
- 100 ml przegotowanej zimnej wody
- łyżeczka soku z cytryny
Przygotowanie:
Przepiórki myjemy, osuszamy i nacieramy solą i papryką. Tak przygotowane mięso odstawiamy na 30 min. Po tym czasie obsmażamy przepiórki na patelni na łyżce masła i przekładamy do brytfanki. Na patelnię, na której smażone były przepiórki, wlewamy sok z jabłek i dodajemy imbir uzyskując w ten sposób sos potrzebny do podlewania pieczonego mięsa. Przepiórki pieczemy 30 min w temp 170̊ C często polewając otrzymanym sosem. Upieczone przepiórki wyjmujemy z brytfanny i zabezpieczamy przed wystygnięciem. Sos, powstały podczas pieczenia, przecedzamy do garnuszka, dodajemy cydr, redukujemy zmniejszając objętość o 1/3, po czym zagęszczamy sos dodając 100 g twarożku „Mój ulubiony”. Doprowadzamy do wrzenia. Rzepę obieramy, kroimy w cieniutkie plastry na mandolinie. Wodę, cytryny, sól i rozgniecione ziarenko kardamonu mieszamy i zalewamy rzepę i odstawiamy na kilka godzin. W garnku zagotowujemy wodę, solimy i blanszujemy umyte i przycięte broccolini przez 2 min. Polewamy roztopionym na patelni masłem. 200g twarożku „Mój ulubiony” umieszczamy w dużym, szerokim słoju i podwędzamy go drewnem jabłoni za pomocą smoking gum. Przepiórki serwujemy z plastrami rzepy, sosem i broccolini z dodatkiem wędzonego twarożku.
- Proja
Czas przygotowania: ok.50 min. 24 porcje, forma do pieczenia 28/18
Składniki:
Na ciasto:
- 1 szklanka mąki kukurydzianej
- ½ szklanki mąki pszennej
- ½ szklanki otrębów pszennych
- 1 szklanka mleka
- 2 jajka
- 1/2 szklanki oleju
- 2 płaskie łyżki proszku do pieczenia
- 1 łyżka soli
Nadzienie 1
- 200 g twarożku „Mój ulubiony”
- łyżka posiekanej trybuli
- 2 łyżeczki złotego siemienia lnianego
- pół małej papryczki chilli drobno posiekanej bez pestek
- sól i pieprz
Nadzienie 2
- 200 g twarożku ” Mój ulubiony”
- 1 upieczona i obrana ze skórki czerwona papryka
- łyżeczka czarnuszki
- sól i pieprz
Przygotowanie:
Nadzienie:
W jednej miseczce mieszamy twarożek „Mój ulubiony” z posiekaną trybulą, dodajemy sól i pieprz. Na suchej, rozgrzanej patelni prażymy siemię lniane, na niezbyt dużym płomieniu, mieszając, aby równo się przyprażyło. W drugiej miseczce, tej samej wielkości, mieszamy 200 g twarożku „Mój ulubiony” z drobno pokrojoną, upieczoną i obraną ze skórki czerwoną papryką. Dodajemy czarnuszkę, przyprawiamy solą i pieprzem.
Ciasto:
Do dużej miski wsypujemy wszystkie suche składniki ciasta, mieszamy, dodajemy roztrzepane jaja, mleko i olej. Mieszamy łyżką, wykładamy na blaszkę wyłożoną papierem. Trzonkiem drewnianej łyżki robimy wgłębienia w cieście i do każdego wkładamy naprzemiennie farsz z trybulą i papryką. Pieczemy w dobrze nagrzanym piekarniku w temperaturze 170 stopni 30 minut.
- Sernik na spodzie marchewkowo-pistacjowym z polewą pistacjową
Czas przygotowania: 1,5 h 12 porcji, wymiar tortownicy 24Ø
Składniki:
Masa:
- 1 kg twarożku „Mój ulubiony”
- 4 łyżki oliwy
- 5 jaj
- 1 szklanka cukru pudru
- 125 ml śmietanki 36 %
- sok i skórki z dwóch limonek
- 200g batatów
Spód:
- 100 g marchwi
- 200 g mielonych migdałów
- 200 g masła100 g pokruszonych pistacji
- 1 żółtko
- szczypta soli
Polewa
- 150 g białej czekolady
- 200 ml śmietanki 36%
- 100 g zmielonych pistacji
- sok i skórka z 1 limonki
Przygotowanie:
Zaczynamy od przygotowania spodu. Marchew myjemy i ścieramy na tarce o dużych oczkach. Do dużej miski wsypujemy mielone migdały, pokruszone pistacje, startą marchew, dodajemy żółtko, pokrojone masło i szczyptę soli. Wyrabiamy ciasto. Na 30 min wkładamy do lodówki, aby się schłodziło. Po tym czasie wylepiamy ciastem wyłożoną papierem do pieczenia tortownicę i pieczemy 20 min w temperaturze 170 ̊ C. Bataty obieramy, kroimy w kostkę i gotujemy do miękkości na średnim ogniu. Odcedzamy i przepuszczamy przez praskę do ziemniaków. Pozostawiamy do wystygnięcia. Twarożek „Mój ulubiony” przekładamy do dużej miski i miksujemy na średnich obrotach, dodając na przemian porcje cukru pudru, jaja, przestudzone bataty, śmietankę, oliwę, sok i skórkę z limonek. Gładką masę wylewamy na podpieczony spód marchewkowo – pistacjowy i pieczemy w temperaturze 140 ̊C 55 min. Śmietankę podgrzewamy w rondelku. Dodajemy zmielone pistacje i odstawiamy na 10 minut. Następnie powtórnie podgrzewamy dodając pokruszoną białą czekoladę. Na zakończenie dodajemy sok i skórkę z limonki. Upieczony sernik wyjmujemy z piekarnik, studzimy ok. 10 minut i polewamy przygotowaną polewą.
Wszystkie dania wyszły przepyszne i na koniec sprawiliśmy sobie prawdziwą ucztę!
Jeszcze raz dziękuję za zaproszenie!
Dodaj komentarz