Przygotowanie i doprawienie ryżu do sushi

Przygotowanie i doprawienie ryżu do sushi

Kontynuując moje eksperymenty z kuchnią japońską, zabrałam się za sushi. Chyba najważniejszym jego elementem jest odpowiedni ryż i oczywiście sposób jego ugotowania a później doprawienia. Nasłuchałam się opinii,że dobry ryż do sushi można zrobić jedynie w specjalnych pojemnikach czy sprzętach do jego gotowania i uważam,że to nieprawda. Ja robię zawsze w ten sam sposób, bez udziwnień i zawsze wychodzi idealny. Ważnym elementem jest także dobre doprawienie ryżu, są specjalne sosy, ale równie dobrze możemy go zrobić sami. Co do samego ryżu, polecam jego zakup w wyspecjalizowanych sklepach internetowych, gdyż ceny w hipermarketach są zdecydowanie za wysokie.Podany poniżej przepis będzie bazą do wszystkich rodzajów sushi,które mam zamiar zrobić w przyszłości. Na pierwszy rzut pójdą maki sushi, gdyż zrobienie ich jest chyba najłatwiejsze.

Ryż do sushi (porcja dla 4-5 osób)

Składniki na ryż:

  • 2 szklanki ryżu do sushi
  • 2 szklanki wody
Składniki na sos (jeśli nie mamy gotowego):
  • 50 ml octu ryżowego
  • 2 płaskie łyżki cukru
  • 1 łyżeczka soli

Przygotowanie:

  1. Wsypujemy ryż do miski,zalewamy wodą i mieszamy,aż woda stanie się mętna  i ją odcedzamy. Płuczemy tak wielokrotnie, dopóki woda stanie się prawie przeźroczysta. Ja płukałam około 6 razy.
  2. Wlewamy do garnka 2,5 szklanki wody i na dużym ogniu  doprowadzamy ją do wrzenia. Wsypujemy odcedzony i wypłukany ryż, czekamy aż woda z ryżem ponownie się zagotuje, przykrywamy i zmniejszamy ogień na najmniejszy ( u mnie 2 ze skali 1-10). Gotujemy ryż pod przykryciem 10 min, wyłączamy ogień,trzymamy na gorącym palniku jeszcze 5 min i odstawiamy na nienagrzane miejsce na kolejne 10 min.
  3. Przygotowujemy sos: mieszamy w rondlu ocet,cukier i sól i podgrzewamy mieszając  na kuchence do rozpuszczenia się cukru. Zdejmujemy z ognia i studzimy.
  4. Wlewamy sos do gorącego ryżu, mieszamy i pozostawiamy do ostygnięcia.

1 Comment

Leave a Comment

Please be polite. We appreciate that.
Your email address will not be published and required fields are marked


CommentLuv badge

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers